SPINETOLI (WŁOCHY)

Pod koniec 2001 roku Urząd Marszałkowski w Toruniu zaproponował gminie Koronowo nawiązanie współpracy z jedną z gmin włoskich Spinetoli położonej w prowincji Ascoli Piceno w regionie Marche. To efekt zgłoszenia, ze strony Koronowa, chęci współpracy z jednym z regionów w zachodniej Europie. Po kilkumiesięcznej korespondencji pomiędzy zainteresowanymi stronami w dniu 11 kwietnia 2002 roku w Spinetoli, gdzie gościła nasza delegacja podpisano umowę o współpracy.
Jak dotąd obie strony gościły u siebie dwukrotnie i były to oficjalne delegacje.
Najważniejsze zadania współpracy dotyczą:
1. Wymiany informacji i doświadczeń w dziedzinie ochrony środowiska;
2. Promocji rozwoju stosunków między instytucjami w dziedzinie kultury w celu popierania wymiany doświadczeń i wiedzy w różnych dziedzinach życia kulturalnego obydwu społeczności;
3. Popierania rozwoju kontaktów pomiędzy szkołami, uniwersytetami i ośrodkami badawczo-rozwojowymi za ich zgodą;
4. Wymiany informacji i doświadczeń w dziedzinie turystyki i sportu;
5. Wymiany informacji i doświadczeń w dziedzinie rolnictwa i produkcji rolno-spożywczej;
6. Wymiany informacji i doświadczeń ze szczególnym uwzględnieniem wspierania kontaktów pomiędzy przedstawicielami i organizacjami przedsiębiorstw;
7. Promowania rozwoju stosunków pomiędzy instytucjami, organizacjami i stowarzyszeniami z różnych dziedzin życia społeczno-gospodarczego obu Stron.
Krótka charakterystyka gminy Spinetoli:
Małe centrum historyczne liczące blisko 5800 mieszkańców. Rolnictwo, rzemiosło i drobny przemysł. Stolica gminy zachowała część murów zamkowych, szesnastowieczny ratusz, sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej (z roku 1759), Muzeum Kultury Wiejskiej. Wzdłuż wałów rzeki Tronto została zbudowana trasa rowerowo-spacerowa. Gmina znana jest z organizacji Święta Winogron, z defiladą wozów wiejskich pełnych winogron.

Dnia 28 listopada 2007 roku podczas XIV sesji Rady Miejskiej w Koronowie podjęto uchwałę w sprawie współpracy6 między gminą Koronowo a niemiecką gminą Senden oraz kontynuacji współpracy z włoską gminą Spinetoli oraz z Samorządem Rejonu Wileńskiego.

Uchwała

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami, które ukazały się w serwisie www.koronowo.pl

SPINETOLI

metryczka


Wytworzył: Zenon Rydelski (8 lutego 2005)
Opublikował: Michał Szałkowski (20 stycznia 2006, 11:39:01)

Ostatnia zmiana: Michał Szałkowski (27 grudnia 2007, 10:12:03)
Zmieniono: Dodano link

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 3567