Współpraca z Senden (Niemcy)

W lutym 2004 roku Koronowo gościło kilkunastoosobową grupę nauczycieli z Niemiec. W gminie Senden z Północnej Nadrenii – Westfalii, porównywalnej wielkością do Koronowa, zawiązało się stowarzyszenie „Deutsch-Polnische Begegnung”, które za cel postawiło sobie nawiązanie kontaktów z podobną gminą w Polsce. Pomogły prywatne kontakty nauczycielki języka niemieckiego z koronowskiego Zespołu Szkół Gimnazjalnych Alicji Baumgart. Z jej to inicjatywy zainteresowano władze gminne i oświatowe oraz powiatowe i tak powstała grupa nauczycieli pracujących w Szkolnych Klubach Europejczyka oraz germanistów, którzy przygotowali spotkanie.

W jej skład weszli nauczyciele ZSL M.Heise, M.Prokopiuk, A.Baumgart, M.Kujawińska oraz nauczyciele gimnazjum – B.Lemańska i L.Czaplewski. Goście z Niemiec zwiedzili koronowskie szkoły i zapoznali się z systemem kształcenia.

Omówiono najważniejsze cele ewentualnej współpracy jak wymiana grup młodzieży z polskich i niemieckich podobnych typów szkół. Mowa też była o kontaktach na szczeblu administracyjnym, wymianie przedstawicieli władz zarządzających oświatą. Goście zwiedzili także Bydgoszcz i Toruń oraz gościli w koronowskich klubach: żeglarskim WIND oraz jeździeckim DERESZ. Strona polska została zaproszona do złożenia wizyty w Senden najprawdopodobniej w czerwcu 2005.

Dnia 28 listopada 2007 roku podczas XIV sesji Rady Miejskiej w Koronowie podjęto uchwałę w sprawie współpracy między gminą Koronowo a niemiecką gminą Senden oraz kontynuacji współpracy z włoską gminą Spinetoli oraz z Samorządem Rejonu Wileńskiego.

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami, które ukazały się w serwisie www.koronowo.pl

metryczka


Wytworzył: Zenon Rydelski (5 lutego 2005)
Opublikował: Michał Szałkowski (20 stycznia 2006, 11:41:09)

Ostatnia zmiana: Michał Szałkowski (27 grudnia 2007, 09:19:01)
Zmieniono: Dodano link

rejestr zmian tej informacji »


Liczba odsłon: 3608